انواع طراحی سایت را بشناسید!

Types of website design

قطعا شما بارها و بارها واژه طراحی سایت یا طراحی وب سایت را شنیده یا انواع مختلف آن را دیده اید. سایت در واقع صفحه ای در فضای اینترنت است که در برگیرنده مطالبی از جمله تصاویر، ویدئوها، متون و سایر محتواهای دیگر می باشد. هر صفحه برای خود دارای یک آدرس منحصر به فرد است که آن را با نام URL می شناسیم. برای طراحی انواع وب سایت باید به مطالب موجود و کاربردی که دارند، توجه نمود.

اگر دوست دارید اطلاعات کاملی راجع به انواع سایت داشته باشید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

انواع طراحی سایت کدامند؟

در ادامه این مطلب قصد داریم انواع طراحی سایت را به همراه جزییات هر یک، معرفی کنیم.

۱- طراحی سایت فروشگاهی

امروزه سایت های فروشگاهی توانسته اند تا حد زیادی جایگزین بازارهای حضوری و خریدهای مستقیم شوند. فروشگاه های اینترنتی در واقع همان سایت‌هایی هستند که ضمن معرفی و بیان جزئیات کالا و خدمات آن، نسبت به فروش مجازی آنها اقدام می کنند. یک مشتری با توجه به نیازی که دارد وارد این نوع سایت های معتبر می شود و به جستجوی محصول مورد نظرش می پردازد. با مشاهده محصول، مطالعه جزییات و در نهایت انتخاب، آن را به سبد خرید اضافه می کند. با ورود اطلاعات شخصی لازم و انتخاب نحوه ارسال، در نهایت روش پرداخت هزینه را مشخص کرده و کالا را پس از طی زمان لازم دریافت می کند.

بسیاری از سایت ها برای آسان تر کردن خرید مشتریان، از سیستم پشتیبانی آنلاین استفاده می کنند. با کمک این سیستم می توان به سوالات احتمالی مشتری پاسخ داد و به آنها راهنمایی های لازم را ارائه داد.

۲- طراحی وب سایت های نمونه کار

وب سایت نمونه کار به سایتی اطلاق می شود که مطالب حرفه ای درباره یک فرد یا مجموعه، به همراه نمونه کارها و سایر اطلاعات در این مورد را دارا باشد. در واقع این چنین سایت هایی به یک رزومه دیدنی شبیه هستند که به صورت حرفه ای، استعدادها، توانایی‌ها و فعالیت های خاص را به نمایش می گذارند. از جمله دارندگان این نوع سایت می توان به گرافیست ها، معماران، هنرمندان و بسیاری دیگر اشاره کرد. فریلنسرها به بهترین نحو از این نمونه سایت ها برای ارائه رزومه کاری به کارفرمایان بهره گیری می کنند.

۳- طراحی وب سایت های آموزشی

در معرفی انواع سایت می توان به وب سایت آموزشی اشاره کرد که امروزه از آنها به وفور استفاده می شود. زمانی که بخواهیم بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی و زمانی، به آسانی و بدون این که نیاز داشته باشیم فرد حضور داشته باشد، به اطلاعات آموزشی دست یابیم، این نوع سایت ها بهترین گزینه هستند. در حال حاضر سایت های مجازی آموزشی در میان دانش آموزان و دانشجویان به یک برنامه اصلی تبدیل شده است.

این مدل سایت را می توان در انواع سایت آشپزی، ورزشی، موسیقی، هنری، علمی و غیره مشاهده نمود. دارنده سایت می تواند اطلاعات عادی یا تخصصی سایت را به صورت رایگان یا در قبال دریافت هزینه در اختیار مخاطبان قرار دهد. یکی از مهمترین مزایای طراحی سایت آموزشی، افزایش بازدهی یادگیری مخاطبان، در شرایطی که به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری فراهم نیست، می باشد.

۴- طراحی سایت خبری

بر خلاف گذشته که دریافت اطلاعات خبری تنها از طریق رسانه هایی مانند تلویزیون، رادیو و روزنامه ممکن بود، امروزه با افزایش کاربران اینترنت، خبرها به صورت مجازی منتشر می شوند. با توجه به زیاد بودن وب سایت ها، انتشار خبرها به راحتی در فضای وب انجام می گردد.

وب سایت های خبری در بین مخاطبان با رده های سنی متفاوت، بسیار محبوب هستند. همان گونه که از نام این سایت ها مشخص است، محتوای آنها متشکل از اخبار مختلف مربوط به اقتصاد، سیاست، حوادث، اجتماعی و … است.

۵- طراحی وب سایت انجمن

پس از معرفی انواع طراحی سایت خبری، آموزشی، فروشگاهی و نمونه کار، نوبت آن رسیده که وب سایت انجمنی را خدمت تان شرح دهیم. این نوع وب سایت ها برای انجام گفتگوی آنلاین ایجاد شده است. در واقع افراد می‌توانند مکالمه هایی که با یکدیگر دارند در قالب متن تایپ نمایند. طراحی وب سایت های انجمنی به شکل های گوناگونی انجام می‌گیرد.

روش کار این سایت ها به این شکل است که یک موضوعی مانند تصاویر، ویدئوها، لینک نظر، سوال، متن و غیره  را به اشتراک می‌گذارند. سایر کاربران با مشاهده این موارد، می‌توانند در حوزه آن گفتگو کنند و به نوعی پاسخ های خود را برای اولین پست ارسال نمایند. بهره گیری از سایت انجمن می تواند به صورت علنی یا غیر علنی باشد. یعنی فرد می تواند هویت خود را ثبت کند یا به صورت فرد ناشناس در وب سایت اعمال نظر نماید.

۶- طراحی سایت شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی توانسته اند پاسخ گوی نیازهای اجتماعی افراد در فضای مجازی باشند. از طریق این شبکه ها، کاربران می توانند با ایجاد یک صفحه شخصی برای خود، علاقه مندی ها و فعالیت های خود را در فضای مجازی با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارند.

فعالیت هایی مانند گذاشتن پست، اشتراک تصاویر و موسیقی، فالو کردن صفحات دیگران، چت کردن با دیگران، پیدا کردن دوستان مجازی، کامنت گذاری زیر پست های دیگران و…  در شبکه اجتماعی قابل انجام است.

۷- طراحی سایت شرکتی

سایت شرکتی، وب سایتی است که شرکت‌‎ها از طریق آن می‌توانند به معرفی محصولات و خدمات خود اقدام نمایند. در این وب سایت ها اطلاعاتی از قبیل رزومه، فعالیت‌ ها، نمونه کارها، اطلاعات تماس و … جهت مشاهده کاربران قرار داده می‌شود. از این طریق صاحبان کسب و کار می‌توانند رابطه مستقیمی با مشتریان خود داشته باشند.

سخن آخر

امروزه داشتن سایت فارغ از امتیازات و فوایدی که دارد، به یک نیاز تبدیل شده است و حتی در مواردی که ضرورت ندارد نیز جای خالی آن احساس می گردد. اگر به دنبال این هستید که برای خود وب سایت ایجاد کنید، شناخت انواع سایت به شما کمک بسیاری خواهد نمود. با شناخت انواع طراحی سایت می توانید به آسانی، نوع وب سایت متناسب با فعالیت خود را بیابید و به کمک آن به پیشرفت های مهم دست یابید. شما عزیزان می توانید برای سفارش طراحی سایت دلخواه خود از طریق اطلاعات تماس وب آقا با همکاران ما در ارتباط باشید.