طراحی سایت چند‌ زبانه

Multilingual website design

در این مقاله از وب سایت وب آقا می خواهیم به بررسی اهمیت طراحی سایت چند‌ زبانه بپردازیم. همان طور که می دانید دنیای وب بسیار گسترده است و هر چه بتوانیم افراد بیشتری را جذب سایت خود کنیم مخاطب هدف بیشتری نیز پیدا خواهیم کرد. افراد در دنیا با زبان های مختلف و نیازهای مشترک زندگی می کنند. اگر ما یک وب سایت تک زبانه داشته باشیم، مخاطبان محدودی می توانند از محصولات و خدمات ما استفاده کنند.

به عنوان مثال فرض کنید شما یک وب سایت شرکتی با زبان فارسی دارید. در نتیجه مخاطبان هدف شما تنها می توانند افرادی باشند که به زبان فارسی مسلط هستند. اما اگر شما وب سایتی با چند زبان داشته باشید، بازدیدکنندگان زیادی می توانند به وب سایت شما مراجعه کنند و از خدمات، محصولات و فعالیت های شما بهره مند شوند. به بیان ساده تر اگر سایت چند زبانه داشته باشیم مخاطب هدف بیشتری را ببیننده مطالب خود کرده ایم. این تنها بخشی از فواید سایت دو زبانه است. پس با ما همراه باشید تا با اهمیت طراحی سایت چند‌ زبانه بیشتر آشنا شوید.

اهمیت طراحی سایت چند زبانه برای کسب و کارها چیست؟

به دلیل گسترش روابط تجاری با دیگر کشورهای دنیا و برقراری ارتباط بهتر با مخاطبین غیرفارسی‌ زبان، بسیاری از کسب و کارها نسبت به طراحی سایت چند زبانه اقدام کرده اند. شرکت های تجاری به منظور معرفی بهتر محصولات، خدمات و همچنین برای ارتباط با برندهای بین المللی ضروری است تا سایت چند زبانه داشته باشند. زیرا تنها در این صورت می توانند با مشتریان خود در اقصی نقاط دنیا در ارتباط باشند و حتی از طریق سایت سفارش بگیرند. اما مخاطبان وب سایت های تک زبانه محدود هستند و نمی توان از آن ها برای روابط تجاری استفاده کرد.

در طراحی سایت چند زبانه نیاز است تا به مدیریت ساده، مطالب مفید و مناسب برای هر زبان توجه کافی داشته باشید.؛ تا وب سایت چند زبانه شما برای کاربران مفید و موثر باشد.

ارتباط بین زبان‌ های مختلف سایت چگونه برقرار می‌شود؟

اگر مطالب موجود در یک زبان وب سایت، به زبان‌های دیگر هم ترجمه شود، باید بین آن‌ ها ارتباط برقرار‌ کنید تا کاربران بتوانند ترجمه‌ محتوای شما را به زبان دیگر هم مشاهده‌ کنند.

 استفاده از ساب دومین (SubDomain) در طراحی سایت چند زبانه چگونه است؟

در طراحی سایت چند زبانه معمولا بهتر است از ساب دومین استفاده شود. این روش جزء مرسوم ترین و بهترین روش های طراحی به شمار‌ می ‌آید. در واقع با استفاده از این روش به تعداد زبان های مختلفی که باید بر روی سایت بارگذاری شوند، یک وب سایت مجزا با یک Sub Domain جداگانه و زبان متفاوت اختصاص داده می‌ شود. در این روش شما می توانید قالب، ساختار و ترکیبی جداگانه برای هر زبان به کار ببرید و از یک قالب و فرم یکسان برای تمامی زبان ها استفاده‌ کنید. توجه داشته باشید که قالب انتخابی در حالت دوم، باید از قابلیت چند زبانه بودن برخوردار ‌باشد.

از متا تگ‌ ها برای زبان های مختلف استفاده‌ کنید.

در این روش صفحاتی که به زبان های مختلف طراحی شده اند را به موتورهای جستجو نشان‌ دهید و اعلام کنید که چه زبان هایی بکار رفته است. رعایت استفاده از متاتگ ها، در رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو تاثیرگذار هستند و رعایت آن به سئو و بهینه سازی سایت شما کمک می کند.

لینک کردن زبان های مختلف در طراحی سایت چند زبانه

برای راحتی کاربران سایت بهتر است زبان های مختلفی را به صفحات مربوطه لینک‌ کنید و با این روش دسترسی سریعی بین زبان های دیگر فراهم سازید.

علاوه بر این که دسترسی سریع برای کاربر فراهم می گردد، لینک سازی زبان های مختلف سایت باعث بهبود سئو و افزایش رتبه در موتورهای جستجو می شود. اما دقت داشته باشید که ترجمه ها به درستی انجام شوند؛ مترجم باید اصطلاح معادل را در زبان های دیگر ترجمه کند تا متن، معنی و مفهوم اصلی خود را از دست ندهد.

 از ترکیب زبان های مختلف در یک صفحه خودداری ‌کنید

این کار علاوه بر مشکلاتی که برای موتورهای جستجو در شناسایی صفحات به وجود می آورد، سبب سردرگمی کاربران می ‌شود. پس بهتر هست منوی انتخاب زبان به طور جداگانه در یک قسمت مشخص در بالای سایت قرار گیرد تا بازدید کنندگان با توجه به نیاز خود زبان مورد نظر را انتخاب کنند.

مزایای طراحی سایت چند زبانه

اگر شما صاحب یک وب سایت فروشگاهی یا خدماتی هستید و امکان ارائه محصولات و خدمات در سطح جهانی به دیگر کشورها برایتان فراهم است، حتما از سایت چند زبانه استفاده کنید. این کار به فروش بهتر محصولات و خدمات شما کمک می کند. علاوه بر آن با افزایش تعداد بازدید، سئوی سایت شما نیز ارتقا می یابد. در واقع ربات های گوگل با کمک هوش مصنوعی، متوجه می شوند که وب سایت شما به چندین زبان ترجمه شده، پس امتیاز بالاتری دریافت می کنید. توجه داشته باشید که برای ترجمه محتوای سایت چند زبانه هرگز از گوگل ترنسلیت استفاده نکنید. محتوا باید ساده، روان و با مفهوم باشد.

جمع بندی

اگر کسب و کار شما در زمینه فروش محصولات یا ارائه خدمات است، حتما از زبان های مختلف برای سایت خود استفاده کنید تا مخاطبان و مشتریان بیشتری داشته باشید. زیرا در این صورت وب سایت خود را محدود به مکان خاص نمی کنید و می توانید مشتریان بین المللی داشته باشید. البته در خصوص وب سایت های فروشگاهی باید امکان ارسال کالا به کشورهای دیگر را داشته باشید پس قبل از طراحی تمامی جوانب کار را در نظر بگیرید.

تیم وب آقا دارای تجربه و دانش کافی در زمینه طراحی سایت چند زبانه است پس با خیال راحت می توانید پیاده سازی و طراحی سایت خود را به ما بسپارید. شما عزیزان می توانید لیستی از نیازهای سایت خود را برای ما ارسال کنید تا متخصصان ما شما را راهنمایی کنند.