طراحی وب سایت تک صفحه ای چیست؟

Single page website

طراحی وب سایت تک صفحه ای چیست؟ مزایا و معایب این سایت ها چیست؟ کدام یک مناسب کسب و کار است؟ اغلب افرادی که می خواهند برای کسب  و کار خود وب سایت داشته باشند، تمایل دارند تا همه چیز را راجع به انواع سایت ها بدانند. در ادامه همراه ما باشید تا به همه سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم.

طراحی وب سایت تک صفحه ای به دلیل ساده‌تر و سریع تر بودن از طراحی وب سایت چند صفحه ای دارای طرفداران بیشتری است.

اگر تصمیم بگیریم در یک عبارت فرآیند طراحی سایت تک صفحه ای را توضیح دهیم این‌ گونه بیان می‌کنیم: یک وب سایت که تمام محتویات و عناصر آن در یک صفحه نشان داده‌ شود. هدف طراحی سایت تک صفحه ای این است که یک صفحه مفید مانند نرم افزارهای دسکتاپ ساخته‌ شود که همه آیکون ها و عناصر آن قابل دسترس باشند. امروزه بیشتر متخصصان طراحی وب، به دنبال راهی می‌گردنند که بتوانند تجربه کاربری سایت را بالا ببرند و از این رو وب سایت های تک صفحه ای در نزد آن ها بسیار محبوب هستند.

طراحی وب سایت تک صفحه ای

همانطور که اطلاع دارید وب سایت ها امروزه به صورت تک صفحه ای یا چند صفحه ای ساخته‌ می‌شوند. اینکه چگونه ساخته شود، به نوع کاربری کاربر بستگی‌ دارد. البته در ایران اکثر وب سایت ها به صورت چند صفحه ای وجود ‌دارند و آن هایی هم که دارای یک صفحه هستند، بیشتر حالت شخصی و فقط با مضمون معرفی خود ساخته ‌می‌شود.

یکی از فواید طراحی وب سایت تک صفحه ای این است که کاربر قادر است درخواست ها از سمت سرور به سمت کلاینت را دست‌کاری کند و همچنین کمتر به نوشتن کدهای جاوا اسکریپت و برنامه نویسی برای داینامیک کردن آن نیاز داشته باشد، به ‌همین دلیل سرعت آپلود و درست‌کردن آن سریعتر از چند صفحه ای می‌باشد.

 

طراحی وب سایت تک صفحه ای با چند صفحه ای چه تفاوتی دارد؟

سایت های تک صفحه ای برای جلب توجه کاربر به یک صفحه وب خاص می‌باشد. اگر شما قادر‌ باشید همه محتوای مورد نیاز را در یک صفحه وب بگذارید، دیگر احتیاجی به درست کردن صفحات اضافه ندارید. تولید صفحات مجزا هر کدام نیازمند روش و تکنیک خاصی برای طراحی است و علاوه بر این می‌تواند در سرعت آپلود سایت هم تاثیر بگذارد، برای همین است که اکثر کسانی که مطلب زیادی در دسترس ‌ندارند و فقط تمایل ‌دارند خود را معرفی کنند، از این نوع وب سایت استفاده ‌می کنند.

اگر به فروش محصول یا معرفی خدمات خودتان تمایل دارید، طراحی وب سایت های چند صفحه ای می‌توانند برای شما مفید واقع شود، در حقیقت الزامی است تا وب سایت کاملی طراحی شود تا بتواند تمامی فعالیت های شما را پوشش دهد. برای مثال در وب سایت های فروشگاهی، این نوع وب سایت را نمی توان به صورت سایت های تک صفحه ای طراحی کرد، زیرا نیاز یک سایت فروشگاهی فراتر از یک صفحه است. در وب سایت فروشگاهی به دلیل تنوع محصولات باید صفحات زیادی داشته باشید و به هر محصول صفحه ای مجزا برای درج تصاویر، توضیحات و ویژگی ها اختصاص دهید.

مقایسه وب سایت‌های یک صفحه‌ ای و چند صفحه‌ای:

محتوا و مطالب وب سایت های چند صفحه ای بسیار بیشتر از تک صفحه ای می‌باشد.

همچنین از نظر UI سطوح مختلفی دارند. وب سایت‌های چند صفحه ای بخش‌های بیشتری نسبت به سایت‌های تک صفحه ای دارند. هر صفحه بسته به موضوع آن دارای بخش بندی و اطلاعات مجزایی می‌ باشد.

وب سایت‌ها‌ی چند صفحه‌ای از نظر سئو، نسبت به نوع تک صفحه ای بیشتر حائز اهمیت‌ می باشند.

به گونه ای که سئو یک سایت چند صفحه ای راحت تر می باشد زیرا می توان از مبحث لینک دهی داخلی سئو استفاده کرد. مهمترین و اصلی ترین مزیت طراحی وب سایت تک صفحه ای، طراحی ساده UI آن است. در این سایت کاربر نیاز ندارد که هیچگونه پیمایشی انجام‌ دهد و هر چه را که تمایل داشته باشد در دسترس او است.

وب سایت‌های تک صفحه‌ ای در صفحات موبایل به خوبی نشان داده می شوند.

وب سایت های تک صفحه ای چون به شکل ریسپانسیو طراحی می شوند، به خوبی در صفحات موبایل خود را نشان می‌دهند که از نظر سئو قادر‌ است امتیاز قابل توجهی برای آن ها به ارمغان آورد. این یک امتیاز مثبت برای این نوع سایت ها محسوب می شود.

وب سایت‌های تک صفحه‌ ای نرخ تبدیل بهتری را دارا هستند.

این نوع وب سایت ها نسبت به نوع چند صفحه ای، نرخ تبدیل بالاتری دارند. در حالت تک صفحه ای استفاده از دکمه های CTA خیلی راحت و رایج تر از نوع چند صفحه است. هر چند که با کلیک بر روی هر دکمه تنها اسکرول صفحه بالا و پایین می‌گردد.

به روز رسانی کردن وب سایت‌ تک صفحه‌ای راحت تر می‌باشد.

در مقایسه با وب سایت های چند صفحه ای، در وب سایت های تک صفحه ای میزان تغییر ساده‌ تر و سریع تر است. چون این نوع وب سایت فقط دارای یک صفحه است. اصولا میزان تغییرات این نوع سایت ها کمتر از بقیه است مگر اینکه تمایل داشته باشید موردی را بروز رسانی نمایید.

چه زمانی برای طراحی وب سایت تک صفحه ای اقدام کنیم؟

طراحی وب سایت های تک صفحه ای زمانی انجام می‌گیرد که نیاز نداشته‌ باشیم اطلاعات زیادی داخل سایت بارگذاری کنیم. برای مثال وب سایت های شخصی یا وب سایت هایی که فقط نیاز است خدمات یک فروشگاه یا سازمان را معرفی‌ کنند. این وب سایت ها تنها به منظور معرفی شرکت یا معرفی شخص انجام می شود. برای مشاوره و راهنمایی در این خصوص می توانید با تیم وب آقا تماس بگیرید.

جمع بندی

سایت های تک صفحه ای بیشتر برای کسانی کاربرد دارند که محتوای زیادی برای انتشار ندارند و صرفا معرفی خود یا برند مد نظرشان است. معمولا سرعت سایت های تک صفحه ای به دلیل کم بودن محتوا بالا است و این یک نکته مثبت برای اینگونه سایت ها می باشد. اما هیچ گاه یک فروشگاه یا یک سایت خبری را نمی توان با سایت یک صفحه ای ساخت، زیرا مطالب و محتویات گسترده اند و باید از صفحات متعدد برای بارگذاری آنها استفاده کرد.

اما همیشه این نکته را در ذهن داشته باشید که هر دو نوع سایت همیشه نیازمند آپدیت و بروز رسانی می باشند و از این نظر بین آنها هیچ تفاوتی نمی باشد. در این مقاله از سایت وب آقا سعی کردیم کامل و شفاف به بررسی طراحی وب سایت تک صفحه ای و مزایای آن بپردازیم. امیدواریم که این مقاله برایتان مفید واقع شود، برای همراهی تان از شما سپاسگزاریم.